logo serwisu kredytdlafirm.biz.pl


Jak zaciągnąć korzystną pożyczkę na biznes?

23 września, 2014

pożyczka na biznes bez tajemnicGłównym problemem z jakim boryka się początkujący biznesmen jest brak kapitału i środków na rozwój działalności. Istnieją dwa wyjścia z takiej sytuacji – oszczędzanie lub kredyt.

W przypadku pierwszego rozwiązania, trzeba się przygotować na kilka lat ciężkiej pracy. Pociąga to za sobą konieczność zaciskania pasa, ponadto sytuacja rynkowa może ulec zmianie, albo może się okazać, że nasz pomysł na biznes został już wykorzystany i nie jest opłacalny w aktualnej sytuacji. Lepiej zatem zdecydować się na ofertę jednego z banków.

Wybierając drugi wariant, przedsiębiorca ma od samego początku utrudniony dostęp do kredytu. Na tak zwane start-upy, banki są skłonne użyczyć zaledwie od 10 do  20 tys. złotych. Na dodatek oprocentowanie takiej pożyczki może zwalać z nóg, gdyż sięga nawet 20 %. Ponadto dochodzą jeszcze koszty za prowizję, ubezpieczenia i opłaty przygotowawcze. Wśród instytucji bankowych oferujących należności na wysoki procent wymienić można: Multi Bank (18%), mBank (18 %), Getin Noble Bank (17 %).

Niestety nie można przeanalizować ofert wszystkich banków, posiadających tzw. pożyczki dla nowych firm. Najczęściej znajdziemy jedynie informację, że oprocentowanie ustalane jest indywidualnie i zależne od wielu różnych czynników. Od jakich? Tego z pewnością dowiemy się dopiero w siedzibie banku.

Co zaś się tyczy propozycji wcześniej przytoczonych instytucji, to liczmy się raczej z kredytem na rachunek bieżący lub limitem na karcie kredytowej. To ostatnie rozwiązanie jest najmniej korzystne, gdyż wiąże się z  jeszcze wyższym oprocentowaniem. W mBanku za limit kredytowy to aż 18 % a można uzyskać zaledwie 10 000 złotych. Warunkiem jest oczywiście założenie konta. Jeszcze więcej spłacimy korzystając z oferty Visa Business Credit, bo prawie 20 %. Dochodzą do tego jeszcze miesięczne opłaty za użytkowanie, wynoszące nawet 6 zł. Takie same warunki znajdziemy również w ofercie Master Card Credit Business. Limit na karcie kredytowej w mBanku należy spłacić w ciągu 12 miesięcy!

Z kolei Mulit Bank oferuje saldo debetowe. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalność mogą maksymalnie otrzymać tak jak w mBanku do 10 tysięcy złotych, z tą różnicą, że debet jest bezterminowy.

Na podobnej zasadzie udziela pożyczek ING Bank. Oferta ta to nic innego jak linia kredytowa na rachunku. Konieczne jest zatem założenie konta bankowego i korzystać z niego przez minimum 6 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. Ponadto należy zaprezentować biznesplan, w zamian powinniśmy otrzymać nawet do 500 tys. złotych. Wraz z tak wysoką kwotą wiąże się konieczność wykazania odpowiednich zabezpieczeń. Jest to zależne od wysokości wnioskowanej kwoty i od zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Co zaś tyczy się oprocentowania to jest ono ustalane przez bank, według stawki WIBOR.

W ofercie banków znajdziemy także specjalne oferty dla franczyzobiorców. Franczyzobiorcy  nie muszą się w większości przypadków martwić o rentowność biznesu. Zakładają działalność według wykorzystanego i sprawdzonego przez kogoś wzorca. W takim razie można sądzić, że mają ułatwioną drogę do kredytu bankowego – nic bardziej mylnego.  Ofertę dla franczyzobiorców posiada jedynie FM Bank, który jest w stanie udzielić im do 80 tys. złotych, z  oprocentowaniem wynoszącym około 16 %.

Analizując ofertę bankową dla nowych firm można wysnuć kilka wniosków. Po pierwsze tylko nieliczne placówki finansowe są gotowe udzielić wysokiego kredytu. Wyjątkiem jest jedynie FM Bank i Pekao SA. Wszystko za sprawą Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, który poręcza za młodych przedsiębiorców i ma z bankami podpisaną umowę. Dzięki temu można wnioskować nawet o 60 tys. złotych bez konieczności przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń. To niestety tylko dwa pozytywne wyjątki. Reszta banków udziela na start niskich pożyczek  i tylko na bieżący rachunek bankowy.

Kontakt | Google | Obrazki zamieszczone na stronie w oparciu o licencje Creative Commons